hodowla mastif tybetański tibetan mastiff kennel strona główna hodowla mastif tybetański tibetan mastiff kennel strona głównahodowla mastif tybetański tibetan mastiff kennel strona głównafacebookhodowla mastif tybetański tibetan mastiff kennel strona główna

Mastif Tybetański w pigułce

mastif tybetańskiDo-khyi -rasa pochodząca z Tybetu. Zaliczana do molosów w typie górskim.  FCI Grupa II, Sekcja 2,nr wzorca 230.
 

mastif tybetański

  -  Jako, że jest to rasa pierwotna, nie tworzona przy współudziale człowieka szczenięta MT przychodzą na świat tylko raz do roku; od jesieni do wiosny.

  -  Mastif  Tybetański nie jest psem dla każdego i nie chodzi tylko o jego gabaryty. Samodzielny,  dumny i uparty indywidualista. Jest to pies, który wymaga dużo cierpliwości i wyrozumiałości.

  -  Oddany przyjaciel i stróż. Nie zawsze okazujący uczucia w sposób dla nas oczywisty i jednoznacznie kojarzony z czworonogami. Bywają  jednak  wyjątki bardziej wylewne jak na przykład moje sunie.

  -  Najlepiej już na samym początku zaakceptować fakt, iż w stwierdzeniu „ pies o kocim charakterze” kryje się o wiele więcej niż ziarnko prawdy.

  -  Mimo swego imponującego wyglądu i lwiej grzywy nie należy zapominać, że w środku kryje się pies o wrażliwej psychice. Socjalizacja szczenięcia ma w ich przypadku ogromne znaczenie.

mastif tybetański


- Bez wątpienia jest to typ psa, któremu trzeba poświęcić dużo czasu i uwagi. Po osiągnięciu dojrzałości odwdzięczy się swoją lojalnością i wiernością. Nie mylić z uległością.

- Rasa ta słynie z aktów wandalizmu i trzeba to traktować poważnie. Powoli dojrzewające MT potrafią niszczyć drzwi, ściany i meble  ze stoicką wręcz zawziętością, zwłaszcza jeśli są znudzone.

- Bywają naprawdę dużymi niejadkami. Niektóre przez całe swoje życie, inne tylko okresowo, ale potrafią tym przyprawić właściciela o niejeden ból głowy.

- Hypoalergiczna sierść przysparza im  coraz więcej miłośników, jednakże nie powinien to być główny powód dla którego ktoś decyduje się na tą rasę.  Mimo wyglądu  nie należy utożsamiać MT z  rodzinną maskotką występującą w reklamie psiej karmy.

- MT zalicza się jeszcze wciąż do psów z całkiem imponującą średnią wiekową (  10-12 lat ).  Jednakże wzrost popularności rasy wraz z wszelkimi tego konsekwencjami może niestety tą średnią zaniżyć.

- Nie jest to wbrew ogólnie rozpowszechnianej teorii rasa całkowicie wolna od dysplazji łokciowej jak też biodrowej, chorób oczu czy też tarczycy.

hodowla mastif tybetański tibetan mastiff kennel strona główna

| Polityka Prywatności | Kontakt: info@sangsesang.com |